home Obec Turistika Zámek Valeč
Zámek Valeč

Zámek Valeč

10 km

Zámek Valeč - první písemná zmínka o Valči pochází z roku 1294. V listině psané v Praze odporučil Oldřich z Hradce své statky králi Václavovi, jinak by zemřel bez dědice. Mezi jeho moravské statky patřila právě Valeč - Walz.

První o tvrzi pochází z roku 1406 - Jošt daroval Valeč s tvrzí a dvorcem a dalším majetkem Mikuláši z Mochova. Tvrz byla v druhé polovině 15. století zničena a zámek postavil před rokem 1534 Smil Osovský z Doubravice. Zámek pak zůstával v osobním vlastnictví rodu Vaneckých z Jemničky, kdy byl dále zvelebován. Po roce 1785, po přechodu na rodinu Hessů, ztratil svou rezidenční funkci a byl upraven na kanceláře, byty a lihovar. Roku 1953 byl zámek (ve vlastnictví rodiny Malíkových) vyvlastněn a používán zemědělským družstvem jako sklad zeleniny a stáje. Roku 1973 začal místní národní výbor s reknstrukcí, která však byla roku 1989 zastavena.

Roku 1991 byl zámek značně zdevastovaný zámek vrácen rodině Malíkových. Roku 2008 jej prodali Ing. Bronislavu Valovi, který zrekonstruoval nejen zámek, ale i park se dvěma rybníky a okolními historickými budovami.

Zámek si můžete prohlédnout kdykoliv po celý rok.

>>ZÁMEK VALEČ<<